Obracím se na Vás, s žádostí o radu ve věci elektroinstalace v prostorách závodního lékaře dle ČSN 33 2140, resp. TNI 33 2140.
Prostor se bude, mimo čekárny a sociálního zařízení (zde je vše jasné), skládat z jedné místnosti pro lékaře a dvou místností pro sestru(y).
Předpokládáme typ místnosti „všeobecné vyšetřovny“, které budou zařazeny do zdravotnického prostoru:
- místnosti sestry - skupina 0,
- místnost lékaře - skupiny 1 se zevním použitím příložných částí elektrických zdravotnických přístrojů.
Všechny prostory budou napájeny ze samostatného rozváděče umístěného ve stavební nice čekárny, napojeného z hlavního rozváděče budovy.
Rozváděč bude v soustavě TN-S, oceloplechové konstrukce, s krytím IP54/20.
Vývody pro koncová zařízení budou s proudovými chrániči s reziduálním proudem 30 mA (zásuvky do 32 A, všeobecné osvětlení v pacientském prostředí) dle čl. 5.1.3.5.
Ve všech zdravotnických prostorech bude realizováno doplňující pospojování dle čl. 5.1.4 a uzemnění a ochranné vodiče čl. 6.8 budou provedeny dle ČSN 33 2000-5-54 ed. 3.
Celé prostory budou vybaveny:
- zásuvkovými okruhy 230 V/16 A,
- hlavním osvětlením napojeným z výše uvedeného rozváděče,
- nouzovým osvětlením únikových cest (napojené z centrálního bateriového zdroje systém CEAG),
- v zdravotnickém prostoru 1 i 0 bude dále bezpečnostní osvětlení (napojené z centrálního bateriového zdroje systém CEAG).
Při výpadku napájení hlavního osvětlení dojde k rozsvícení svítidel nouzového osvětlení únikových cest a bezpečnostního osvětlení ve zdravotnických prostorách minimálně s těmito parametry:
- doba náběhu: do 0,5 sec,
- doba provozu osvětlení: min. 1 hodina.
Pro napájení zdravotnických přístrojů (pokud nějaké budou instalovány) NEPŘEDPOKLÁDÁME, s ohledem na druh pracoviště lékaře, napájení z bezpečnostních zdrojů.
Chtěl bych se zeptat, zda takto navržená instalace bude odpovídat požadavkům normy ČSN 33 2140, resp. TNI 33 2140.
|