+

AJ-284 Bezpečnost zkušebních zařízení

Obracím se na Vás ohledně dotazu k provedení vypínání elektrických zařízení. Především pak s ohledem na vypnutí pro zajištění bezpečného stavu. V rámci projektu a dodávky elektroinstalace zařízení budovy vyvstal požadavek ze strany investora na bezpečnosti. V rámci projektu jsou řešeny prostory, které investorovi slouží k dlouhodobým testům spotřebičů. Testy jsou prováděny specializovanými testovacími zařízeními, do kterých jsou tyto spotřebiče zapojeny. Měří se zde dlouhodobá kontinuální funkčnost. Spotřebiče jsou připojeny přes testovací zařízení, která měří jejich elektrické parametry. Testovací zařízení je specializovaná sestava přístrojů. Lze na to pohlížet jako na rozváděč, do kterého je přivedeno napětí a datové připojení. Z něj je pak připojen vždy 1 kus spotřebiče. Nadřazený měřící software pak ovládá dálkově program těchto spotřebičů prostřednictvím testovacího zařízení. V rámci projektu silnoproudu se testovací zařízení nenavrhuje a nedodává. To si řeší investor ve své režii. Projektant elektro nemá možnost zasahovat do návrhu testovacích zařízení. Jen ještě upřesňuji, že rozsah dodávky zhotovitele elektro (včetně projektu) končí volným vývodem pro testovací zařízení. Vždy se jedná o samostatné testovací zařízení s jedním spotřebičem.

Celkem je v prostoru plánováno cca 50 kusů testovacích zařízení. Zařízení jsou rozdělena do 4 skupin. Každá skupina má svůj napájecí rozváděč RS. Tyto rozváděče mají nadřazený hlavní rozváděč v prostoru RH. Nyní je zde zajištěno nouzové vypnutí zařízení po jednotlivých skupinách – aretovaná tlačítka (žluto-červený hřib) na příslušných rozváděčích RS. Tato tlačítka jsou sériově spojena s dalšími rozmístěnými u testovacích zařízení. Nazvěme to okruhy 1 až 4. Je nainstalováno vypnutí testovacích zařízení z více míst kvůli zvýšení bezpečnosti (pozn. v prostoru se nenachází trvalá obsluha). Dohled nad testy je sporadický (řeší provozní řád investora). Ve stejné místnosti u testovacích zařízení je umístěn nadřazený rozváděč RH, který napájí instalaci osvětlení, VZT atd., a jsou z něj napájeny i podružné rozváděče RS. Rozváděč má také svůj okruh vypínání. Na jeho řízení je mimo jiné zapojeno vypínání EPS (řeší požár, centrální STOP a jiné vstupy – např. od MaR).

Paralelně k tomuto je připojeno vypínání pomocí tlačítek v prostoru testování a také mimo prostor (přilehlá chodba). Tento okruh bude č. 5. Tato tlačítka tedy vypínají instalaci v celém prostoru zkušeben vč. testovacích zařízení i instalace. Je naplánováno rozšíření rozváděče pro různá napětí a různé frekvence (to budou samostatné rozváděče). Spotřebiče se dodávají do celého světa. V rámci provádění stavby vyvstaly požadavky ze strany investora: investor požaduje vyměnit stávající vypínače/tlačítka u všech okruhů 1 až 5. Každý okruh chce mít provedený jako dvoukanálový pro zvýšení spolehlivosti vypnutí. Dále požaduje osazení bezpečnostního relé vč. dořešení vypínacích prvků. Provedení bude s redundancí dvěma nezávislými rozpínacími prvky bez zpětné vazby (v každém tlačítku dvě sady rozpínacích kontaktů). Předpokládáme, že bychom řešili dle požadavku vypnutí podpěťovou cívkou s použitím zálohovaného napájení pro řídicí obvody – ochrana proti poklesu napětí a nechtěnému vypnutí. Je možno to provést pomocí bezpečnostního relé a řešením dvou stykačů zapojených do série (případně kombinací deion a stykač)?

Dotazy:
1. Pohlíží se na tyto prostory tak, že zde musí být aplikována norma ČSN EN 50191 ed. 2? Předpokládám, že ano. Investor ji i tak požaduje. Řídím se tedy touto normou. Musí zde být ale aplikace normy ČSN EN 13850? Především pak pro bezpečné vypnutí? Vzhledem k rozsahu dodávky elektroinstalace – je nutné na instalaci v prostoru pohlížet jako na strojní zařízení? Především rozváděče RS?
2. Musí být provedena analýza a odhad rizik bezpečnosti strojů? Analýza rizik byla provedena na testovací zařízení. Předpokládáme, že se na naše zařízení dodané v rámci elektroinstalace budovy (včetně napájení testovacích zařízení) nevztahuje.
3. Musí být vše zapojeno dvouokruhově (nouzové zastavení) pomocí bezpečnostních relé? Případně poraďte prosím, jakým způsobem toto řešit. Existuje předpis, ze kterého lze při návrhu vycházet? Inspirací nám byl tento článek, ale nejsme si jisti, zda se požadavky na naši instalaci vztahují.

Jiří Komůrka

Další obsah stránky je přístupný pouze pro předplatitele
Vytvořeno: 8. 4. 2025
 
 
Facebook Obchod IN-EL